środa, 25 marca 2015

News: Intelligent Speed Limiter i systemy rozpoznawania znaków drogowych

Dziś wyczytałem, że Ford planuje wprowadzić do modelu S-Max urządzenie o nazwie Intelligent Speed Limiter. Ma to być połączenie tempomatu i znanego od jakiegoś czasu systemu rozpoznawania znaków drogowych. Urządzenie ma rozpoznawać ograniczenia prędkości i automatycznie dostosowywać do nich tempo jazdy. No i wszystko by było fajnie i super, gdyby nie jedna mała rzecz: systemy rozpoznawania znaków drogowych są bardzo niedopracowane.

Nie jest to tylko moja opinia. W czasopiśmie Auto Zeitung nr 7/2015 pojawił się dość obszerny test tych systemów. Porównane były rozwiązania stosowane w różnych markach i modelach, konkretnie: Auti TTS Coupe, BMW X5, Mercedes klasy C, Opel Corsa, Porsche Cayenne, Range Rover Evoque, Volvo V40 Cross Country, VW Golf oraz Ford Focus.

Żadnemu z tych systemów nie można było zaufać w 100%. Ford zajął siódme miejsce. Miał on problemy z rozpoznawaniem znaków w złych warunkach atmosferycznych oraz po zmroku, szczególnie gdy z naprzeciwka jechało inne auto (system był "oślepiany" przez jego światła).

I to nie była tylko przypadłość systemu Forda. Większość aut w teście mialo z tym problemy. Najlepiej wypadł system montowany w Volvo. Ten jednak nie rozpoznawał nisko umieszczonych znaków (z tym akurat bardzo dobrze radził sobie Ford). A i tak szwedzka (chińska?) elektronika nie poradziła sobie idealnie - pominęła jeden znak podczas deszczu i po zmroku.

Fordowski system został też skrytykowany za... błędy przy odczytywaniu limitów prędkości. Chodzi o pewien szczególny przypadek - w Niemczech, na autostradach, zdarzają się oddzielne limity prędkości dla prawego i lewego pasa. W takiej sytuacji elektronika Forda kompletnie głupiała i wyswietlała byle jaki limit prędkości.

Oczywiście to, że te systemy są niedopracowane, nie przeszkadza producentom żądać za nie sporych dopłat: aby zamówić sobie ten niepotrzebny gadżet do Focusa, niemiecki klient musi wydać 1400 euro. Najtańszy jest system... Audi - 150 euro. Najdroższy zaś Mercedesa - 3511 euro.

A teraz Ford zamierza jeszcze ten system łączyć z tempomatem. Bardzo mnie ciekawi, kto będzie odpowiadał za mandaty w tym wypadku? Klient ustawia sobie inteligentny (ha ha) limiter prędkości i przestaje patrzeć na znaki - ma chyba prawo zaufać, że producent nie wciska mu za takie pieniądze niedopracowanego badziewia? A co, jeśli jadąc 70km/h system nie zauważy ograniczenia do 40 km/h (przez deszcz, światła aut z naprzeciwka itd.)? Oczywiście jeśli trafi się wtedy na patrol policji to panowie/panie w mundurach nie będą patrzyli, czy auto jedzie zbyt szybko z winy człowieka, czy maszyny, tylko od razu wypiszą mandat. Ale na zdrowy rozum ten mandat powinien zapłacić Ford. I nie zdziwię się, jeśli w takim np. USA sądy będą wypchane pozwami ludzi, którzy zaufali systemowi rozpoznawania znaków połączonemu z tempomatem, a potem dostali mandat. Albo ktoś im brutalnie wyperswadował blokowanie ruchu na autostradzie, bo zaszła sytuacja odwrotna - ograniczenie do 130 km/h zostało odczytane jako ograniczenie do 30 km/h.


Dzisiejszy przypadek jest nieco ekstremalny, ale dobrze uwidacznia pewien problem, który można zauważyć nie tylko w motoryzacji, ale też podczas rozwoju i wprowadzania na rynek niemal każdej innej technologii. Jest to pogoń za dodawaniem co raz to nowych gadżetów przy jednoczesnym ignorowaniu dopracowywania już istniejących. Klient ma kupić produkt omamiony nowym gadżetem, a czy on działa, albo czy działa cała reszta funkcji, to już sprawa drugorzędna. Wprowadza się urządzenie na rynek po testach w idealnych warunkach laboratorium. A że w rzeczywistym świecie już nie bedzie tak dobre to trudno. W laboratorium działało więc klient może się wypchać. W końcu skoro z fabrycznymi danymi na temat spalania takie podejście przechodzi od lat, to czemu i przy czymś innym miałoby się nie sprawdzić?

A swoją drogą, nie zdziwię się, jeśli w warunkach gwarancji nowego S-Maxa będzie zapis mówiący, że firma Ford nie ponosi odpowiedzialności za efekty działania systemu Intelligent Speed Limiter.

Facebook

AUTOBEZSENSOWY MAIL



Archiwum