czwartek, 15 października 2020

Handlowy Hit: Polski NASCAR

Na polskich portalach ogłoszeniowych pojawiają się czasem takie rzeczy, że serio można uwierzyć w powiedzenie, że w naszym kraju istnieje każdy egzemplarz każdego wyprodukowanego auta. I dziś od kolegi dostałem link do jednej z takich ofert. 

W pierwszej chwili zacząłem liczyć, czy mogę sobie na ten pojazd pozwolić - jak wiedzą czytelnicy tego bloga, jestem wielkim fanem NASCAR. W drugiej zacząłem się zastanawiać, na co mi auto stworzone do ścigania w tej serii, skoro nie bardzo miałbym co z nim zrobić. Mimo że te samochody ścigają sie także po torach drogowych, to jednak zostały przede wszystkim stworzone do jazdy po owalach. Których w Polsce nie ma. A w trzeciej zacząłem się temu samochodowi przyglądać bliżej. I coś mi się zaczęło nie zgadzać.

Przede wszystkim: malowanie. Samochód ma numer startowy mocno z tyłu nadwozia - w autach NASCAR wymagane jest by było on mniej więcej w środku długości. Do tego ma w kilku miejscach logo NASCAR Nextel Cup - tak nazywała się główna seria tych wyścigów w latach 2004-2016. W żadnym z tych sezonów nie startował samochód z takim malowaniem i sponsorem.

Jakby tego było mało, naklejki imitujące przednie i tylne reflektory (w NASCAR nie stosuje się lamp - każde auto ma tylko nalepki), ewidentnie mają imitować te z Forda Mustanga. Tak wygląda Ford Mustang jeżdżący w NASCAR:


A tak pojazd z ogłoszenia:

Jak widać kształt jest zupełnie inny. Ale OK, sprzedający pisze, że samochod zbudowano w roku 2006, a w 2019 odnowiono. Co więc jeździło w NASCAR w 2006 roku? Ford Fusion. Tak wyglądał:

I to by się już zgadzało - pasuje prostokątny wlot powietrza, pasuje kształt okien. Dodge i Chevrolet jeżdżące w tamtych latach znacząco sie różniły tymi elementami. Czyli co? Fusion przemalowany na Mustanga? Najwidoczniej, ale pojawia się kolejny problem. Sprzedający pisze, ze auto zostało zbudowane w firmie Petty Enterprises. Takie logo widnieje też na spodzie samochodu:

Tylko, że Petty Enterprises (swoją drogą bardzo znany, i jeden z najstarszych zespołów NASCAR) w tamtych latach współpracowało wyłacznie z Dodge. A kształt opisywanego pojazdu nijak się ma do kształtu nadwozia auta tej marki.


Jak widac rózni się przedni zderzak, brakuje wlotu między "lampami" oraz inny jest kształt tylnej bocznej szyby. 

Alternatywnie może to być nadwozie Dodge'a z 2003 roku. Wygląda również dość podobnie:


Czyli mamy nadwozie Forda (lub starsze Dodge'a z 2003) z podwoziem z firmy budującej wyścigowe Dodge. A co jest pod maską? Pod maską mamy to:

Nie przypomina to silnika z auta NASCAR, który wygląda tak (na przykładzie Chevroleta):

Bardzo natomiast przypomina silnik LS1 koncernu General Motors, który znajdziemy m.in. w Corvette czy Camaro:


Za tym, że jest to po prostu LS1 przemawia także podana w ogłoszeniu pojemność skokowa 5,7 litra. Czyli tyle ile silnik GM. Auta NASCAR mają zaś wymaganą regulaminem pojemność 5,8 litra.

Nadwozie Forda albo starszego Dodge, podwozie prawdopodobnie Dodge'a, silnik Chevroleta. Brzmi jak przegląd wszystkich marek NASCAR z 2006 roku. Czy coś jeszcze się nie zgadza? No jest np. fotel pasażera. Ale to w sumie drobiazg - owszem, w autach ścigających się w NASCAR jest tylko fotel kierowcy. Ale w pojazdach używanych do pokazów czy szkoleń już można się spotkać z wersjami dwuosobowymi. I prawdopodobnie z czymś takim mamy tu do czynienia.

Nie jest to więc samochód wyścigowy NASCAR a raczej coś co zostało zbudowane jako auto treningowe/pokazowe z tego co akurat było pod ręką. Czyli podwozie moze faktycznie być zrobione przez Petty Enterprises, do niego dorzucono nadwozie jakie akurat było dostępne i do tego silnik LS1 - popularny i tani w obsłudze (w porównaniu do wyczynowego silnika NASCAR). 

Czy ten samochód warto kupić? Nie wiem. Ogólnie to w Polsce posiadanie auta NASCAR jest absolutnie bez sensu i tak. Wiec co za różnica, czy jest to faktyczny samochód wyścigowy, czy tylko składak treningowy? Pytanie tylko czy taki składak jest wart 190 tysięcy PLN. To też trudno ocenić, ale można spojrzeć ile kosztuje prawdziwe auto NASCAR. Samochód z najwyżej serii, którym w 2013 roku ścigał się Kevin Harvick jest wystawiony za 75 000 USD. Czyli 291 810 PLN. Ogłoszenie można zobaczyć tutaj


Oczywiście do ceny należy wtedy doliczyć koszty transportu do Polski.  Więc realnie wyjdzie znacząco więcej niż w przypadku opisywanego dziś pojazdu. W jednym i drugim przypadku, nie będzie za bardzo jak wykorzystać możliwości tego samochodu na naszych torach. Choć i bez tego trzeba przyznać, że wizja jazdy prawdziwym samochodem NASCAR podczas jakiegoś trackday jest dość intrygująca. Choć bezsensowna - w końcu to Autobezsens.

Zaś co do polskich akcentów w NASCAR to polecam ten wpis. Zaś jeśli zainteresowała Was ta seria wyscigowa, to na Autobezsensie znajdziecie jeszcze nieco więcej wiedzy o niej. Pod tym linkiem.

Zdjęcie z gratem bez związku z tematem

Najpopularniejsze auto do wożenia taniego paliwa zza wschodniej granicy chyba już nie ruszy w kolejny kurs:
0 komentarze:

Prześlij komentarz

Facebook

AUTOBEZSENSOWY MAILArchiwum