czwartek, 25 stycznia 2018

Handlowy Hit: edycja tuningowo-ukraińska

Obciachowy tuning w Polsce dawniej był czymś bardzo unikatowym. Cały świat modyfikcacji aut inspirował się wtedy filmami "Szybcy i Wściekli". Tylko, że jeśli ktoś w Europie Zachodniej widział w filmie np. oblepionego spojlerami Mitsubishi Eclipse, to w realnym świecie oblepiał sppojlerami swojego Mitsubishi Eclipse. Natomiast w naszej części Europy, widok spojlerów na Mitsubishi powodował pojawianie sie spojlerów na Fiacie 125p (oraz Calibrach, Golfach itd. ale to inna sprawa) Dawało to unikatowe połączenie PRLu z amerykańską filmową wizją wyścigów ulicznych. powinni nakręcić F&F: Poland Racing League (PRL) - Vin Diesel mógłby w takiej produkcji jeździć Polonezem 1.9 diesel.

Dziś jednak krajowa scena obciachowego tuningu jest zdominowana przez styl "stance" - nisko, szeroko i bez szans na jazdę z prędkością powyżej 5 km/h. A motoryzacyjne relikty minionej epoki zyskały status klasyków i ceny ustalane przez handlarzy-spekulantów. Prawie nikt już nie bawi się w spojlerowy tuning Maluchów i Polonezów. Tymczasem jednak, tuż za wschodnią granicą, styl spojlerowo-komunistyczny ma się świetnie. Przynajmniej patrząc po tamtejszych ogłoszeniach. Dziś mały przegląd, co w nich można znaleźć.

W ogóle przed dalszą lekturą można poczytać pewien stary wpis objaśniający nieco pojęcia związane z obciachowym tuningiem. Ale bez dalszego przynudzania! Patrzymy w ogłoszenia:

1. Płomienie i kątówka

Najpierw delikatnie, WAZ-Łada 2101: dwukolorowe malowanie (chyba sprayem) i płomienie na masce. Do tego otwory na masce wycięte chyba kątówką (choć wydaje się, że dość starannie). A w środku tuningowa kierownica i gadżety. 
2. Spojlery i naklejki

Znów Łada 2101, tylko tym razem mocniej zabrano się za "poprawę" estetyki. Mamy więc wloty w stylu BMW nalepione na przodzie, spojler i mnóstwo naklejek. Tak  z zewnątrz jak i w środku. 


Do tego wnętrze przyozdobione jest skórą sztucznego geparda. Na uwagę zasługuje także mieszek drążka zmiany biegów.

W opisie zaś mamy informację, że silnik od remontu przejechał "3000 tyś. km"... Czyli trzy miliony km... Cóż, radziecka technologia jak widać jest trwała.


3. Tavria

Jakaś Tavria musi znaleźć w tym zestawieniu. Padło na egzemplarz z przepięknie dopasowanym zderzakiem i spojlerem:
4. Powiew zachodu na wschodzie

Styl "stance" dociera jednak i na Ukrainę. I to od razu ze stickerbombą:

W ogóle jest to ewenement na Ukrainie, bo większość dzisiejszych tuningowych pojazdów nie ma zmniejszonego prześwitu. Czasem jest wręcz przeciwnie. Za co winę ponosi najprawdopodobniej stan dróg w krajach byłego ZSRR.

5. Kobra

ZAZ 968 na oponach o ogromnym profilu nie wyróżniałby się jakoś bardzo mocno, gdyby nie wlot powietrza do silnika. Ów element miał chyba przypominać kobrę. Wyszło tak:


Cóż, żałuję, ze w ogłoszeniu nie ma ani jednego zdjęcia przodu tego pojazdu.
6. ZAZ Soviet Stance

Kolejny przypadek ogromnych kół i sporego prześwitu. Można by taki styl tuningowy nazwać "soviet stance". Do tego doprawiony spojlerami i "żaluzją" na tylnej szybie. Klasyka!
7. Skoda Favorit

A żeby nie było tak tylko radziecko, to i czeskie auto dostało soviet stance:8. Wartburg

No i na koniec to co bardzo lubię, czyli niedokończony projekt. Ktoś przerabiał Wartburga 1.3 na.... sam nie wiem na co.... na coś innego!
Podsumowanie

Coraz więcej Ukraińców przyjeżdża do Polski pracować. Co jest w porządku. Sam znam kilka osób tej narodowości. Muszę się ich przy okazji zapytać jednak, dlaczego oni i ich rodacy przyjeżdżają do nas normalnymi samochodami, a nie podobnymi do aut z powyższych ogłoszeń! Może i sam nazywam to wszystko obciachowym tuningiem, ale jedno trzeba przyznać - to nie jest ślepe kopiowanie zagranicznych wzorców (gleba, stens, spas), a raczej przekładanie zachodnich pomysłów na lokalne warunki oraz doprawianie wszystkiego własną inwencją. W polskiej scenie tuningowej jakby to w większości zniknęło. Za wschodnią granicą ma się jednak jak widać całkiem nieźle.

Ogólnie ukraińska wersja znanego portalu z ogłoszeniami to istna kopalnia tego typu pojazdów. Musi tam ich jeździć na prawdę sporo! Wpisanie w wyszukiwarkę hasła тюнинг (czyli "tuning") pozwala zobaczyć na prawdę ciekawe auta. Pochwalcie się w komentarzach co udało się Wam znaleźć! Disqs zapewne część komentarzy z linkami uzna za spam, ale postaram się je przywracać w miarę szybko, dlatego jeśli Wasz komentarz nie pojawi się od razu, proszę o cierpliwość.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Facebook

AUTOBEZSENSOWY MAILArchiwum