sobota, 23 kwietnia 2022

Motohistoria: Lincoln w NASCAR

Marka Lincoln raczej nikomu nie kojarzy się ze sportem samochodowym. Jak już to raczej z bazującymi na modelu Town Car, absurdalnie przedłużonymi limuzynami. Niektórzy może jeszcze skojarzą ją ze starym utworem "Hot Rod Lincoln" (można go posłuchać tutaj - będzie stanowił ciekawe tło muzyczne do wpisu).  

Lincoln NASCAR

W roku 1996 Ford nie chciał już rozwijać wystawianego w wyścigach serii NASCAR modelu Thunderbird. Po 9 latach planowano zbudować auto wyścigowe reprezentujące inny model. Mówię "reprezentujące" a nie "bazujące na" gdyż auta NASCAR nie mają już od dawna praktycznie nic wspólnego ze swoimi drogowymi odpowiednikami.

W tamtym czasie w serii jeździł zespół wystawiający Forda z numerem 37, którego właścicielem był Michael Kranefuss. Kierowcą tego auta był John Andretti, siostrzeniec słynnego Mario Andretti'ego. 

W zespole uznano, że wyjdą naprzeciw Fordowi i sami przygotują auto reprezentujące  jakiś aktualny model Forda. W latach 90-tych przepisy NASCAR stanowiły, że auto wyścigowe musi odwzorowywać samochód dwudrzwiowy. Poszukano i stwierdzono, że dobre marketingowo dla Forda będzie jeśli wykorzysta się model należącej do nich marki Lincoln. Konkretnie Lincoln Mark VIII. 

Lincoln Mark VIII
Lincoln Mark VIII w wersji przed liftingiem, którą miało reprezentować auto NASCAR

Wg zespołu przedstawiciele Forda przychylnie patrzyli na ten pomysł.

Lincoln NASCAR
Lincoln NASCAR

Bazując na dotychczasowych, wyścigowych Thunderbirdach, zbudowano pojazd który miał  przypominać Mark VIII i rozpoczęto testy w tunelu aerodynamicznym. Odbyły się one w zakładach firmy Lockheed w mieście Marietta, w stanie Georgia, dnia 07.05.1996. A skoro auto w nich spisało się dobrze, to postanowiono sprawdzić je na torze.

Test odbył się na owalu Charlotte Motor Speedway już w dniach 08-09.05.1996. Za kierownicą zasiadł John Andretti. Samochód może nie był jakoś rewelacyjnie szybki, ale jak na pierwsze testy wypadł obiecująco.

Lincoln NASCAR

Zaczęły się pojawiać plotki że zespół pojawi się w niezaliczanym do klasyfikacji mistrzostw NASCAR wyścigu Winston Open.

NASCAR zarządziło jednak, że przed dopuszczeniem auta do rywalizacji potrzebne jest więcej testów aerodynamiki by mieć pewność, że auto nie zyskuje gdzieś nieuczciwej przewagi lub nie jest w jakiś sposób niebezpieczne. 

Co ciekawe, równolegle powstał drugi Lincoln Mark VIII przeznaczony do wyścigów NASCAR. Za ten projekt odpowiadał zespół Penskee Racing, współpracujący blisko z Ford Performance. 

Lincoln NASCAR

Znali oni projekt zespołu Michaela Kranefussa i postanowili podejść do niego nieco inaczej, przynajmniej jeśli chodzi o tylną część nadwozia. Uznano, że zaokrąglony tył (nawiązujący do tego w drogowym Mark VIII) wyżej opisanego auta jest niezbyt optymalny aerodynamicznie. 

Postanowiono więc nieco nagiąć reguły: regulamin mówił, że kształt klapy bagażnika ma odpowiadać seryjnemu samochodowi danego producenta. Nie było jednak wprost napisane o który model chodzi. Osoby odpowiedzialne za projekt postanowiły wiec użyć klapy odpowiadającej tej z modelu Town Car - bardziej płaskiej i według nich lepszej aerodynamicznie.

Lincoln NASCAR
Sami przyznacie, że wygląda to osobliwie
Lincoln NASCAR
A tak do kwestii projektu tyłu podeszli inżynierowie zespołu Penskee

Testy w tunelu aerodynamicznym NASA w Lanley wykazały, ze była to słuszna koncepcja - auto było zdecydowanie lepsze niż dotychczasowe Thunderbirdy. Wyglądało na to, że wszystko jest na dobrej drodze by w NASCAR pojawił się Mark VIII zrobiony według którejś koncepcji. Tak się jednak nie stało.

Lincoln NASCAR

Nagle Ford wycofał wszelkie wsparcie dla obu projektów oraz zabronił dalszych prac nad autem. Argumentowali oni, że chcą, by auto w NASCAR reprezentowało coś co sprzedają w dużych ilościach. Po czym stworzyli samochód na bazie modelu Taurus. A że seryjny Taurus nie miał nigdy dwudrzwiowej wersji? Ford wyprosił u NASCAR odstępstwo od reguły i Taurus został dopuszczony do rywalizacji.

Wyścigowe Lincolny zaś trafiły do muzeów. Co ciekawe, mimo że auto nigdy nie wzięło udziału w rywalizacji, powstały jego modele: w skali 1:10 jako autko zdalnie sterowane oraz w skali 1:25. Oba przedstawiały pierwszy z opisywanych dziś samochodów. O drugim zaś wie bardzo mało osób. Polecam jednak ten film gdzie o samochodzie opowiada Don Miller, który był jednym z twórców owego pojazdu.

Lincoln NASCAR model

Zdjęcie z gratem bez związku z tematem

Dzis bardziej pasowałby tytuł "zdjęcie z osobliwością bez związku z tematem", ale to się nie rymuje. Oto zaś Aixam w wersji kombi:

Aixam kombi


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Facebook

AUTOBEZSENSOWY MAILArchiwum